چک ولو یا شیر برگشتی چیست؟ گروه مهندسی ﺻﺪف | کسری ساران

چک ولو یا شیر برگشتی چیست؟ گروه مهندسی ﺻﺪف | کسری ساران

این شیر از جمله قطعاتی است که به صورت خودکار عمل می کند، یعنی هیچگونه دسته شیر مانندی در خارج از آن به منظور باز و بسته کردن شیر وجود ندارد. به خصوص در هنگام جایگرین کردن ولو، برای جلوگیری از نشتی در لوله و تجهیزات ویژه باید در انتخاب ولو دقت بیشتری داشت. از مزایای این شیر، کاربری بدون صدا و همچنین اصطکاک پایین آن به دلیل کروی بودن مجرابند است. برای خرید انواع شیرها و دیگر محصولات سرمایشی و گرمایشی به سایت اسپیتی مراجعه کنید. شيرهای يک طرفه براساس نوع دیسک در انواع گوناگونی مانند پروانه ای، ویفری، دیافراگمی، نوسانی، بالارونده و دابل دیسک در بازار موجود می باشند. KITZ یکی از تولیدکنندگان پیشرو جهان در تولید بیش از ۴۰۰۰۰ شیر برای طیف گسترده ای از کاربردهاست.

  • در برخی از انواع چک ولو پلاگین از فتر برای حفظ دیسک در یک موقعیت بسته استفاده می کنند.
  • شیر یک‌ طرفه یا چک ولو (Check Valve) گونه‌ای از شیرهای صنعتی و از نوع هیدرولیکی می باشد.
  • در ادامه با تهویه آسمان همراه باشید تا به بررسی بیشتر چک ولو و انواع آن بپردازیم.
  • شرکت چینی Aile ، شرکت ARMATURY در جمهوری چک، شرکت کانادایی VELAN، شرکت ژاپنی ASAHI AV و شرکت آمریکایی EATON از برندهای شاخص در زمینه­‌ی تولید و فروش انواع چک ولو هستند.

شیر یکطرفه آب برای مصارف پمپاژ آب ، غالباً از دریچه پا استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه آوار وارد خط نشده و فشار داخلی را برای اهداف اولیه ترمیم می کند. دریچه های بررسی پمپ پمپ اطمینان حاصل می کنند که هنگام خاموش شدن پمپ ، آب تخلیه شده با نیروی جاذبه به داخل پمپ حوضچه برنگردد. شیر یکطرفه آب معمولا در انواع متریال برنجی ، استیل ، فولادی و چدنی بستگی به نوع مصرف کاربرد دارد.

  بهترین سایت های کاریابی آنلاین ، استخدام آنلاین برای کارفرمایان و کارجویان | sarzaminestekhdam

چک ولو با دیسک شیبدار (Tilting Disc Check Valve)

فشار جریان باعث می­‌شود که دیسک جمع شده و سیال عبور کند و پس از کاهش فشار، فنر پیچشی مجدداً دیسک را به حالت اولیه باز می‌­گرداند. جریان در چک ولوها باید به صورت کافی باشد در غیر این صورت باعث حرکت دیسک در داخل آن شده و همیشه در همان مسیر جریان قرار می‌گیرد و ممکن است عوارضی مانند ساییدگی و افت فشار را ایجاد کند. در نتیجه در صورت کافی نبودن جریان، باز نشدن کامل شیر برگشتی اتفاق می افتد و باعث عدم چرخش کامل دیسک شده و عملکرد آن نیز تغییر خواهد کرد.

انواع چک ولو

طراحی سیت در شیر یک طرفه با دیسک بالارونده شبیه شیر کروی (Globe Valve است. از یک پیستون با توپ به عنوان دیسک استفاده می شود. برای تهیه انواع شیرهای صنعتی، قطعات یدکی انواع ولوها، سرویس کیت های انواع ولوها و… ما در هلدینگ مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند هدف خود را بر آن داشته ایم حامی و پاسخگوی همه نیازهای مشتریان خود باشیم.

و در صنایع نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی و نیروگاه ها و به طور کلی در اکثر صنایعی که در آنها دستگاه هایی مثل پمپ، کمپرسور و یا تجهیزات ابزار دقیق مثل فلومتر و … استفاده می شود به منظور جلوگیری از آسیب به آنها در موقع برگشت سیال شیر یک طرفه کاربرد اساسی دارد. در پادکست زیر می توانید با چک ولو یا شیر یکطرفه ، نحوه عملکرد ، مزایا و معایب و انواع آنها آشنا شوید.